Jak to bude dál s hypotékou?

jak to bude s hypotékou

V poslední době se velice hojně diskutuje na téma „hypotéka“. Hypotéka je něco, co se stane v životě asi každého z nás. Dříve nebo později bude na hypotéku ten pravý čas. Každý přece touží po tom svém vysněném příbytku, který si každý vytvoří podle svých vlastních představ, kde se nebude muset dovolovat, jestli se smí nebo nesmí přemalovat zeď, v němž se zkrátka nebude muset platit nájem.

Mnozí lidé chtějí svůj velký byt, jiní touží raději po svém vlastním domě se zahradou. Ať už je váš sen jakýkoliv, rozhodně si za ním jděte, ať je to sebevíc praštěné. Lidé by se rozhodně neměli nechat zastrašit ani aktuální hypotékou, která se může zdát zprvu velice nevýhodná.

Hypotéka zaznamenala své rekordní zisky hlavně v červnu letošního roku, kdy se začala postupně zvyšovat úroková sazba a lidé tenkrát ještě výhodné sazby využívali. Jenže poté se do všeho vložila Česká národní banka, která najednou výrazně zpřísnila pravidla. Najednou úroková sazba povyskočila nad dvě procenta a o hypotéku se může snažit hlavně vyšší třída.

Jaká je nyní úroková sazba? Snižuje se?

Jenže toto je něco, co lidé nechtějí, proto se rozhodují nepůjčovat si. Už nyní, na konci léta, zájem o hypotéku výrazně klesl. Jestli to tak půjde dál, banky se možná umoudří a opět zmírní pravidla, díky kterým si lehce na hypotéku dosáhne i střední třída. Není to tak nereální myšlenka, jak by si řada lidí mohla myslet, přece jenom při aktuálním nezájmu o hypotéku se úroková sazba začala snižovat, tudíž kdo ví, jak tomu bude příště.

Jak to bude s hypotékou dál?

Samozřejmě se můžeme jenom domnívat o tom, jak to s hypotékou bude dál. Nikdo asi nyní nemůže říct, jak to bude za rok či jak to bude příští měsíc. Jde vidět, že se všechno mění ze dne na den, ale musíme být připraveni na všechno – i na to pozitivní, i na to negativní.