Rozdíl mezi bankovní a nebankovní půjčkou

rozdil bankovn nebankovni pujcka

Nenarodili-li jste se s příslovečnou zlatou lžičkou v ústech, tak určitě znáte pečlivé rozpočítávání všech prostředků, abyste na konci měsíce vyšli. Už si přece jen nechcete zopakovat tak trochu punk život na kolejích, kdy jste měli v peněžence poslední stokorunu a s tou jste se snažili udělat zázrak. Jenže někdy to tak úplně nevyjde. V domácnosti se pokazí spotřebič a na problém je zaděláno.

Co dál? Někdo vám půjčí. Jak to vypadá, když si půjdete půjčit do banky a když vyrazíte za poskytovateli nebankovními, o tom si teď něco povíme. Jaký je základní rozdíl mezi nebankovní a bankovní půjčkou?

Předně máte znatelně větší šanci, že vůbec něco dostanete. Zpravidla se kontroluje, zda máte nějakou půjčku u dané instituce, někdy nesmíte být v exekuci. Důkladné pátrání v registrech po vaší finanční minulosti se však vesměs nekoná. Řada institucí půjčuje i těm klientům, kteří nedisponují žádným příjmem a mnohdy jim dokonce ani nezbývá nic jiného, než svou finanční situaci řešit takto. Takový postup lze však pokládat za nemorální. A dlužno dodat, že před takovýmto rizikovým žadatelem se ovšem sám poskytovatel patřičně chrání – a to značně přemrštěným úrokem.

Banka si vás oproti tomu zevrubněji prověří. Což samozřejmě znamená, že celý proces bude déle trvat. Pokud tedy prostředky potřebujete co nejrychleji, zpravidla tento postup není úplně vhodný. Přímočarost se projeví ještě v dalším ohledu. Banka vám také předloží obsáhlé smluvní podmínky, které si budete muset prostudovat. Oproti tomu nebankovní poskytovatelé půjček budou o mnoho stručnější. Celkem snadno u nich ze smlouvy vyčtete to, co je pro vás nejpodstatnější. Základní výhodou tohoto typu úvěru ostatně je, že jsou formality omezeny, schvalování je zkráceno na nezbytně nutnou dobu, takže svou půjčku můžete mít do několika minut od rozhodnutí. Navíc fungují i během víkendů a svátků.