Nezaměstnanost klesá

Nezamestnanost

Česká republika se tento rok potýká s různými problémy. Mezi ten hlavní patří jednoznačně zvyšující se inflace, která má za následek to, že se ještě rychlejším tempem zvyšují ceny potravin, pohonných hmot, ropy a jiného zboží. U pohonných hmot se jedná o jakýsi stálý proces, a tak ceny benzinu nebo nafty, jež jsou stále vyšší a vyšší, nikoho nepřekvapí. Ceny potravin, které jdou nahoru, jsou ale k pozastavení. Nejvíce se podražují mléčné výrobky, konkrétně jogurty. Jejich ceny rostou hned o několik procent. O osm procent také poskočily i ceny vajec. Pokud se chovatelé slepic rozhodnou alespoň část svých vajíček prodávat, dostanou se hned ke slušnému přivydělání si. Lidé jistě koupí od nich za slušnou cenu vejce než v obchodě, kde místo tří korun za vejce koupí vajíčka za šest korun za kus.

Nezaměstnanost přece nemůže být problém?

Dalším problémem, se kterým se Česko potýká, je velká nezaměstnanost. I když je nedostatek pracovních sil, nezaměstnanost je stále vysoká. Na trhu s pracovní sílou totiž chybí schopní pracovníci. Převládají většinou ti, kteří jsou na úřadu práce rádi a kteří netouží po jakékoli nabídce práce. Milují život lenivého člověka a nechtějí si opět zvykat na pracovní dobu, která by pro ně znamenala starosti a stres. Raději si budou odebírat své dávky v nezaměstnanosti a budou svým vlastním pánem.

Ovšem i napříč těmto skutečnostem se tento makro ukazatel snižuje. V lednu jsme se potýkali s mírou nezaměstnanosti zhruba pět celá tři procenta, nyní se můžeme pyšnit pěti celými jedno procento. Značným dílem totiž přispělo i hezké počasí, které umožňuje pracovní nabídky pro zemědělce nebo pro sezonní práce. Díky zlepšujícím se podmínkám díky počasí tak mohou i podobné firmy takového zaměření využít velkou spoustu nezaměstnaných. Sázení či jiné činnosti snad umí každý z nás. A i kdyby ne, jedná se o věc, která jde lehce a snadno naučit.