Proč se lidé rozhodují šetřit?

Proč se lidé rozhodují šetřit?

Nemáme se vůbec špatně. Přidávají nám na výplatních páskách, dokonce nám přidávají také na důchodech. V současné době lze opravdu konstatovat, že se nemáme zle, že se máme naopak velice dobře. Přesto si lidé šetří a dávají si peníze stranou. Proč to lidé dělají, co je k tomu vede? Každý má svůj důvod, ovšem my jsme vybrali několik nejčastějších důvodů, proč se lidé rozhodli dávat si peníze stranou.  

Pokud si dáváte peníze stranou, nemusíte se bát toho, že jste jediní. Kdepak. V České republice existuje mnoho dalších lidí, kteří si dávají peníze stranou. Z jakého důvodu však šetříte vy? 

Z důvodu budoucích životních událostí 

I když se říká, že by se nemělo myslet na budoucnost, musí se s ní počítat. Řada lidí si tak dává peníze stranou právě kvůli budoucím životním událostem, ke kterým třeba blízké době dojde. K těmto životním událostem patří například odstěhování se do vlastního bytu v pronájmu, odchod na vysokou školu, svatba nebo třeba blížící se důchod. To jsou všechno chvíle, které nejsou nejlevnější a u nichž se nám vyplatí mít nějakou finanční zásobu stranou.  

Z důvodu dovolené 

Většina lidí šetří z důvodu dovolené. Pro Čechy je podle průzkumů dovolená něco jako požehnání a je doslova posvátná. Češi si ani nedokážou představit rok bez vysněné dovolené, na které by si patřičně odpočinuli. Pravdou však je, že se nejedná o levnou záležitost a že i na dovolenou se musí něco našetřit. A když si člověk šetří během roku, může poté uhradit velice výhodný zájezd, který se mu nabídne.  

Z důvody finanční rezervy 

Mnozí lidé si také uvědomují, že je zákon schválnosti doslova nepředvídatelný. Pračka se může pokazit kdykoli stejně, jako se může pokazit lednička nebo automobil. A pro takové chvíle by měla být k dispozici finanční rezerva, která zalátá mimořádné výdaje, aniž by došlo k narušení každoměsíčního stanoveného rodinného rozpočtu.