Předčasný důchod se stává čím dál aktuálnějším tématem. Přece jenom v současné době si mnozí myslí, že je to jediné východisko z jejich (na první pohled bezvýchodné) situace. Je však pravdou, že ne pro všechny je předčasný důchod. Mnoho lidí má o něm velice zkreslené představy. Odborníci apelují na jednotlivce, aby si odchod do předčasného důchodu pořádně promysleli a především dobře naplánovali. Přece jenom bude rodinný rozpočet výrazně zkrácen a zmenšen.
Jelikož má mnoho lidí o předčasném důchodu poměrně zkreslené představy, pojďme si prozradit odpovědi na nejčastěji kladené otázky.
Kdy lze do předčasného důchodu odejít?
Ptáte se, kdy je možné odejít do předčasného důchodu? Bohužel to nejde dřív než tři roky před dosažením řádného důchodového věku. Je tedy možné odejít do předčasného důchodu už v šedesáti letech, jelikož důchodový věk je u nás stanoven na 63 let a výš.
Přepočítává se předčasný důchod?
Mnoho mýtů a mylných domněnek se točí kolem toho, jestli se předčasný důchod přepočítává nebo nikoli. Pravdou je, že předčasný důchod je trvale krácený. Pokud pak dosáhnete důchodového věku, pak se důchod nijak nepřepočítává ani nijak nezvyšuje. To vám nyní možná přijde jako obrovská nevýhoda, ale pamatujte na to, že předčasný důchod pobíráte o tři roky dřív než klasický důchod.
Jaký je rozdíl mezi předdůchodem a předčasným důchodem?
Předčasný důchod si mnoho lidí plete s takzvaným předdůchodem. Zatímco předčasný důchod se vyplácí státem, v rámci předdůchodu se vyplácí, respektive jsou čerpány vlastní naspořené peníze, které jste si spořili v rámci svého doplňkového penzijního pojištění.
Pokud jste měli sjednané doplňkové penzijní pojištění, pak je možné, že se vám předdůchod a předčasný důchod spojí čili budete pobírat vyšší částku, a to se v důchodovém věku hodí.