Děti člověka bohužel stojí. Potřebují ke svému životu mnoho, rodiče se tak musí snažit vydělávat dostatek peněz, aby jim to, co potřebují, dopřáli. Samozřejmě je třeba rozeznávat to, co děti potřebují, a to, co děti chtějí. Nicméně už do malička by rodiče měli děti učit hospodaření s penězi. Poznat váhu peněz je důležité, děti k nim budou posléze naprosto jinak přistupovat. Pokud jste se nyní rozhodli s penězi hospodařit, máme pár tipů, jak na to.
Jednotlivé tipy se nebojte začít využívat, stejně tak se jimi jen nechte inspirovat. V každém případě vám mohou s dětmi a jejich hospodařením s penězi pomoct.
Pomoct by mohlo kapesné
Pokud máte pocit, že vaše děti neumí s penězi hospodařit, pomoct může kapesné. Odkažte je najednou jen na sebe samotné, dejte jim jednou měsíčně tolik korun, kolik pokryje jejich nutné výdaje a taky něco navíc. Najednou budou opravdu odkázáni sami na sebe a naučí se s penězi vycházet, neutrácet za hlouposti.
Z počátku klidně postačí týdenní kapesné, které bude zahrnovat tradiční výdaje, jež je třeba pokrýt, a něco navíc. Uvidíte, jak se s tím dítě vypořádá.
Za chyby se musí platit
Už od malička si děti střádají do svých pokladniček peníze. Zkrátka a dobře chtějí mít peníze na to, co jim rodiče nechtějí koupit. Učte však děti, že pokud něco provedou, musí za to zaplatit. Pokud rozbijí talířek, je třeba za talířek zaplatit. Pokud rozbijí ovladač, musí koupit nový. Nebo alespoň ať na koupi nové věci přispějí, poučí se z toho a už víckrát to neudělají.
Na to, co chtějí, si musí našetřit
Stejně tak je třeba je učit, že jim nebudete vždycky kupovat všechno. Na to, co chtějí, si zkrátka musí našetřit. To je pravidlo, přes které nejede vlak. Nekupujte jim každou věc, kterou si usmyslí že chtějí. Dovolte jim, ať si na věc našetří, protože jen tak si jí budou více vážit