Aktuální situace panující v celém světě a za kterou stojí nový typ onemocnění jménem COVID-19 jenom ukázal, jako jsou na tom Češi po finanční stránce. Prověřil, kdo si schovává takzvaný hotovostní polštář či kdo nemá uspořeno nic. Zatímco člověk s jistým hotovostním polštářem přežil minimálně období, kdy bylo prakticky všechno uzavřené, ta druhá skupina měla problém vyjít sotva pár dnů. Bohužel se to pak projevilo na výši sjednaných úroků – druhá skupina si byla nucena půjčit i v době, která byla synonymem nejistoty.
To, jak Češi zvládají v době krize žít se svou finanční rezervou zjistil i nedávný průzkum. Ten přišel na to, že finance má pod kontrolou jenom každý třetí Čech, jiní nejsou připraveni na náhlé výpadky příjmů nebo na podobné mimořádné situace.
Češi by měli začít spořit
Nedávný průzkum ukázal, že jen každý třetí Čech by dokázal přežít i v situaci, která nastala a která je velice nevyzpytatelná. Jenže to je poměrně slabý výsledek. Ostatní to po finanční stránce těžce nezvládali, případně měli pokrytou jenom hrstku měsíců, během kterých krize panovala.
Podle průzkumů by opravdu celá řada lidí nejradši sáhla na finance, které by měli uspořené. Jenže takové úspory u drtivé většiny lidí bohužel neexistovaly v době propuknutí koronavirové krize.
Je však třeba konstatovat, že na základě dění posledních měsíců se řada Čechů umoudřila. Došlo jim totiž, že krize ještě není ani zdaleka zažehnána a že nás ještě čekají opravdu krušné časy. I proto začínají spořit.
Inventura výdajů je na místě
Než však lidé mohou začít aktivně spořit, musí udělat takzvanou inventuru výdajů. Mluvíme o situaci, kdy si projdete veškeré výdaje a zjistíte, za co vlastně utrácíte. Inventura výdajů je velice důležitá, protože zjistíte, za co byste mohli uspořit nebo za co utrácíte vlastně zcela zbytečně.