V současné době je zlato to, do čeho rádi investujeme své finance. Dokonce i Češi do zlata chtějí investovat, a to už je co říct. Nicméně i zlato se muselo někdy někde objevit. I když tu bylo od pradávna, přece jen jsme ho museli najít. To se ostatně stalo na Aljašce, kde se objevilo v roce 1896, a to konkrétně na Klondiku. Objevení zlata se dnes označuje za takzvanou zlatou horečku a lidé si tento významný objev bohužel s mnoha zesnulými lidmi připomínají dodnes.
I když se se zlatem platilo už před naším letopočtem, objeveno bylo právě ve zmiňovaný rok. Jednalo se o obrovský boom, za kterým se lidé začali sjíždět z každého koutu světa. Bohužel si takzvaná zlatá horečka vyžádala i hromadu obětí.
Z počátku se do míst, kde se zlato objevilo (konkrétně do městečka Dawson City), sjíždělo jen pár tisíc lidí, a to z okolních koutů a měst. Posléze se však začali sjíždět do zlatého městečka lidé z mnoha dalších koutů a tisícovky se proměnily ve sta tisíce.
Přežila jen polovina
Jelikož se do městečka nemohlo dostat snadno, nemůžeme se divit tomu, že honba za zlatým pokladem byla pro mnohé konečná. Do zlatého městečka se vydávaly skutečně stovky tisíc lidí, ovšem přímo do samotného města se dostala jen polovina. Druhá polovina nepřežila náročný terén, a to díky nedostatku jídla a vody.
Každý kousek místa, kde se zlato nacházelo, si lidé zabírali a jen málokdo si svůj kousek dokázal ochránit a ubránit. Skutečně jen málo zlatokopů dokázalo na zlaté horečce zbohatnout. Zbohatli zde především obchodníci, kteří byli nadšeni z tučných zisků. Přibývalo tedy zejména barů a hotelů i obchodů, a to jen díky zlaté horečce.
Touha po zlatě, která trvala dva roky
Událost nazvaná zlatá horečka byla jednou z největších masových migrací za zlatem v dějinách. Nebyla krátká, trvala dlouhé dva roky.