S klesajícími úrokovými sazbami hypoték roste zájem o tento typ úvěrů. Především roste zájem o menší bytové jednotky, které jsou ideální na investici. Navíc lidem žádajícím o hypotéku hraje do karet i fakt, že během července letošního roku došlo k uvolnění podmínek, jež jsou kladeny na každého jednotlivého žadatele při žádání o tento typ úvěrů. Dalo by se říct, že hypotéka je opět snadno k sehnání. Tedy – jak pro koho. Mohou hypotéku získat i lidé s minimální mzdou?
Banky před schválením každé jednotlivé žádosti zjišťují, jak na tom žadatel vlastně je. Není vyloučené, že žadatel s minimálními příjmy hypotéku nezíská. Zkoumá se totiž nejen zdroj financí, ale také jejich stabilita.
Banky si zjišťují
Jestli příjem, který žadatel o hypotéku dostává, je stabilní a jestli pochází ze zaměstnaneckého poměru. V případě, že peníze skutečně pochází ze zaměstnaneckého poměru, nabízí se otázka, jestli je zaměstnanecký poměr sjednán na dobu určitou či neurčitou.
Dále nejednu banku zajímá i to, jestli je výše příjmů stálá (alespoň po dobu tří až dvanácti předcházejících měsíců).
I dosavadní úvěry hrají roli
Co dále hraje roli a co je pro banku rozhodující, jsou dosavadní úvěry. Dlužíte ještě někde? Máte půjčku sjednanou ještě někde jinde? Bance je třeba poskytnout seznam aktuálně čerpaných úvěrů. Stejně tak je důležité zjistit původní výši úvěrů a aktuální nesplacenou výši čerpaných úvěrů. Zjišťuje se výše pravidelných měsíčních splátek, což hraje opravdu velkou roli hlavně v případě, že žádá o hypotéku člověk s minimální mzdou.
Pokud se prokáže, že žadatel nemá sebemenší problémy s placením dosavadních úvěrů, pak se pravděpodobně stane, že bude žádost o hypotéku schválena. Pakliže se ale zjistí, že žadatel má problémy se splácením svých závazků, je to pomyslnou stopkou situace.