Naučit děti dobře hospodařit s penězi je jeden z nejtěžších úkolů v roli rodiče. Podle odborníků to nechává většina maminek a tatínků na později, ale začít by se s prvním seznamováním dětí s financemi mělo začít naopak ve věku útlém, a to ve chvíli, kdy dítě začne navštěvovat mateřskou školu. V té době se jeho keramické prasátko začíná množit drobnými a dítě si najednou může leccos koupit. Aby to však nebralo jako samozřejmost, je klíčové, aby vědělo, jak k nim přišlo nebo že nepadají ze stromu jako jablka v létě.
Jděte příkladem
Základem všeho je, když půjdete příkladem. Snažte se žít ekonomicky i v pohodlí domova, a to konkrétně následovně:
- Vařte podle jídelníčku a neplýtvejte zbytečně potravinami. Dojídejte zbytky v lednici a snažte se děti učit tomu podobnému.
- Své ratolesti zbytečně nezahrnujte velkým množstvím hraček, což by jen vedlo k tomu, že si daných radostí nebudou děti vážit. Je důležité je naučit tomu, že hračka je za odměnu a že to není samozřejmost. Jen tak si budou vážit i toho, co si sami díky našetřeným penězům v pokladničce koupí.
- Stejně tak si neberte půjčky (pokud tedy nehovoříme o hypotéce nebo podobných nezbytných úvěrech, jež mohou zachránit naši existenci).
Nechte je, aby chybovali
Rodiče se většinou už od první chvíle, kdy se dítě narodí stávají věčnými ochránci. Snaží se své děti uchránit před vším, co na ně život připravuje. Předně však před jejich vlastními chybami, kterých se v minulosti dopustili.
Je však důležité, aby si dítě prošlo také chybováním, jinak v budoucnu bude tímto naprosto nepoučeno a jejich udělání bude mít daleko horší následky než v dětství. Právě chyby je naučí, že půjčky nejsou legrace nebo že na vytouženou věc je důležité si našetřit.
Zapojte je do rodinného rozpočtu
Z čeho se děti mohou také poučit, respektive na čem se také mohou naučit tomu, jak finančně hospodařit, je finanční rozpočet rodiny. Mluvte o investicích v domácnosti, o cenách dovolené nebo o nečekaných výdajích, při kterých vám doslova “zachránil krk” našetřený hotovostní polštář.