V současné době má každý z nás práci – tedy aspoň valná většina z nás. Dokazuje to skvělá zaměstnanost a rekordně nízká nezaměstnanost. Lidé se nemusí bát přejít z jednoho zaměstnání do druhého, protože je mnoho pracovních míst k mání a neustále přibývají – zaměstnanci sáhnou po skutečně každé schopné ruce. Nicméně ať už máte nové zaměstnání nebo jste v tom svém už pěkně dlouhou dobu, může se stát, že vám z ničeho nic nebudou vaši zaměstnavatelé vyplácet mzdu. Otázkou však je, co v takové chvíli dělat?
Málokdo si umí představit to, že by pracoval několik hodin doslova zbytečně. Bohužel se to často děje – lidé však nevědí, jak v tomto případě postupovat. Jestliže i vám se stalo, že vám váš zaměstnavatel mzdu nevyplatil, máme pro vás rady a tipy na to, jak se s tím vypořádat.
Na co máte nárok?
Ze zákona máte nárok na okamžité zrušení pracovního poměru. Mnoho lidí má ten problém, že v době, kdy zaměstnavatel nevyplatí řádnou mzdu a oni za ním přijdou s tím, že podávají okamžitou výpověď, zaměstnavatel řekne, že to není možné, že se musí podat řádná výpověď, jak je to běžné. Ovšem pokud nedostanete výplatu v určitý termín, ve který máte výplatu dostat, podat výpověď můžete okamžitě – důvodem je práce neplacení.
Navíc vám náleží náhrada mzdy
Samozřejmě když dáte okamžitou výpověď, na kterou máte skutečně ze zákona právo, náleží vám taky náhrada mzdy. Zaměstnanci, který takto ukončí pracovní poměr, náleží skutečně náhrada mzdy nebo platu, a to ve výši průměrného výdělku za dobu, která odpovídá délce výpovědní doby.
Zjednodušeně – zaměstnavatel je tedy povinen zaplatit dlužnou mzdu, ale taky musí zaplatit i další dva měsíce jako náhradu mzdy. Málokdo o tomto ustanovení ví, tudíž většinou se zaměstnavatelé, kteří neplní své platební povinnosti, chytí do pasti své vlastní nevědomosti.