Nechcete být důchodcem, který si nemůže koupit něco, co se mu líbí nebo co by chtěl? Pak si začněte šetřit peníze už nyní. Inspirujte se například Amerikou, kterou berte spíše jako odstrašující případ. Právě zde Američané zjišťují až na stará kolena, že si nenašetřili, že neměli žádný důchodový plán a že mají sotva něco málo k přežití. Důvodem toho, že v důchodu nemají peníze, které by tak moc potřebovali, je především to, že nedokázali spravovat své finance. A to stačilo mít jenom rozpočet, který byste se snažili dodržovat.
Pakliže se chcete vyvarovat této situaci, pakliže chcete začít spravovat své osobní finance, doporučujeme si jeden měsíc udělat průzkum svých výdajů. Zapisujte si veškeré své výdaje a uvidíte, za co utrácíte nejvíce a za co utrácíte zbytečně. Na základě toho si sestavte rozpočet, který se snažte dodržovat.
Jak si sestavit finanční rozpočet
Abyste si sestavili opravdu funkční model rozpočtu, měl by mít dva sloupce. V jednom sloupci by byl předpokládaný rozpočet a v druhém by byl rozpočet skutečný. Pokud se vám bude dařit psát si naprosto stejné částky, vyhráli jste a splnili jste svůj cíl.
Do rozpočtu si zapisujte samozřejmě i spoření. I když vám to možná přijde naprosto zbytečné, je to naopak moudré. Abyste si opravdu naspořili něco do budoucna, vyplatí se odkládat si alespoň deset až patnáct procent z vašich příjmů.
Sestavujte si rozpočet na upřímnosti
Při sestavování rozpočtu si hlavně nesmíte nic nalhávat. Pokud víte, že deset tisíc nenaspoříte, napište si realističtější číslo. Zkuste to třeba s menší částkou, kterou alespoň lépe dlouhodoběji udržíte. Pokud si napište příliš velkou cifru, pravděpodobně ji zase z úspor vezmete. A tak to opravdu nefunguje.
Rozpočet je pak důležité sledovat. Bude vás zejména při utrácení pěkně korigovat a usměrňovat.