Snížit náklady spojené s rodinnou kasou je pro mnohé rodiny prioritou. Nikdo nechce platit víc, než musí, což je logické. Zatímco některé rodina se snaží ušetřit na vodě tím, že se nekoupou, ale spíše sprchují či že aktivně využívají myčku místo toho, aby umývali nádobí ručně ve dřezu. Je však ještě jedna cesta, jak snížit nejen výdaje spojené s domácností, ale jak také energetickou náročnost rodinného domu trochu snížit. A tou je změna distribučních sazeb.
Pokud i vaše domácnost prahne po tom, aby ušetřila na fakturách za elektřinu, je změna distribučních sazeb tím nejlepším nápadem. Většina lidí automaticky přechází k jinému dodavateli energií, když zjistí, že náklady na elektřinu jsou vyšší než předpoklady, ale většinou není chyba přímo v dodavateli, pouze v tom, jakou distribuční sazbu máte navolenou.
Každá pátá domácnost má nastavenou nevýhodnou distribuční sazbu
Podle posledních statistik má každá pátá domácnost nevhodně nastavenou distribuční sazbu, která je velmi nevýhodná. Pokud by si však nastavila naopak výhodnou sazbu, ušetřilo by se rovnou několik tisíc korun za rok.
Většina českých domácností má nastavenou distribuční sazbu s ohledem na výši roční spotřeby, což možná vede k ušetření na měsíčních platbách, ale z dlouhodobého hlediska mohou naopak prodělávat.
Změnou distribuční sazby se ušetří i několik tisíc korun ročně
Je třeba konstatovat, že změnou distribuční sazby se ušetří ne stovky, ale většinou až několik tisíc korun ročně. Při přechodu na dvoutarifovou distribuční sazbu lze ušetřit až 1400 korun ročně. Dokonce jsou evidovány i případy, kdy se úspora dostala i na výši několika desítek tisíc za rok, ale je třeba konstatovat, že v tomto případě mluvíme už o jistých extrémech, ke kterým není dobré se upínat.