Zájem o brigády klesá

Zájem o brigády

S létem přichází i velké množství letních brigád. Letos se jich nabízí mnohem více než vloni, a to z toho důvodu, že vládne v České republice zaměstnanecká krize, která dohání mnohé zaměstnavatele k radikálním krokům. Jelikož zaměstnavatelé potřebují doplnit volná pracovní místa aspoň na pár měsíců, než vymyslí, jak to bude s firmou dál, lákají skutečně enormní množství brigádníků, aby se zasloužili o pravidelný a neutichající chod podniku. A aby brigádníci nepřišli ke konkurenci, nabízí mnohé podniky doslova královskou odměnu, která se rovná platu stávajících zaměstnanců. I tak o brigády zájem klesá.

České firmy se letos rozhodli brigádnickou sezonu zahájit dříve, a to už na konci dubna. Právě od té doby si firmy nevědí rady s volnými pracovními pozicemi ve firmě, které se potřebují obsadit, ale není je kým obsadit. Bohužel brigádníci se do firem zrovna nehrnou.

Nyní přichází hlavní brigádnická sezona

Otázkou je, jak to bude nyní. Přece jenom brigádnická sezona začíná především nyní, kdy se červen chýlí ke svému konci. Zaměstnavatelé jsou připraveni na velkou vlnu brigádníků a aby obstáli v tomto boji před konkurencí, rozhodli se letos nabízet královské odměny, které se rovnají platům stálých zaměstnanců.

Například v Praze si brigádník letos přijde na 150 korun za hodinu. V jiných krajích se pohybuje odměna kolem 120-130 korun za hodinu. Nejméně se platí ve Zlínském kraji, což není překvapení. Brigádník si zde přijde na maximálně 110 korun za hodinu.

Brigádníci pokrývají nedostatek pracovních sil

Léto je přesně to, co firmy potřebovaly. Jenom tak mohou alespoň na chvilku pokrýt nedostatek pracovních sil. Brigádnici nejen, že pokryjí dovolené stávajících zaměstnanců, ale také by měli zajistit plynulý chod podniku alespoň na pár měsíců. Během té doby musí firmy vymyslet, co dál.