Vše o mzdách, výdělcích a financích v roce 2019

Vše o mzdách, výdělcích a financích v roce 2019

Finanční svět zažívá v roce 2019 celou řadu změn. Pojďme si projít to nejdůležitější, co by nás mělo zajímat a co se letos bude ve světě financích dít. Podívejme se na mzdy, výdělky a obecně na finance v roce 2019, na to, jaké budou v letošním roce a co se kolem nic bude dít. Úvodem si prozraďme, jaká bude výše minimální mzdy. Ta se letos zvedá, a to o více jak tisícikorunu na 13 350 korun. Ze zvýšené částky však zaměstnanci získají jen 798 korun, zbytek totiž pohltí daně (ostatně jako všechno).  

Pokud pracujete za minimální mzdu, na její zvýšení se můžete těšit v únoru. Přece jen v lednu se dostává výplata za měsíc prosinec. V únoru se také začali platit vyšší zdravotní pojištění osoby, které nemají zdanitelné příjmy.  

Danit důchody? Jen výjimečně 

Letos se opět zvedaly důchody. S nimi se také pojí jejich danění. Obecně lze říct, že se důchody daní jen výjimečně. Vyplácené státní důchody totiž nepodléhají platbám jak pojistného, tak zdravotního pojištění, a to  bez ohledu na to, jaká měsíční částka to je. Dani budou letos podléhat jen ty důchody, které jsou nad 36násobek minimální mzdy.  

Zaručená mzda se zvedá 

Minimální mzda však není to jediné, co se zvyšuje. Společně s ní se zvedá také zaručená mzda. Pokud hovoříme o zaručené mzdě, hovoříme o nejnižším možném výdělku, na který má zaměstnanec nárok na základě své odbornosti a profese. Zvýšení se obvykle pohybuje od tisícikoruny do dvou tisíc tří set korun.  

Daňový bonus a jeho přísnější podmínky 

Letos se také zpřísňují podmínky pro daňový bonus. Pokud chcete čerpat daňový bonus, je nutné mít příjmy ze závislé činnosti ve výši minimálně šestinásobku minimální mzdy. Je to tedy minimálně 80 100 korun. 

Přivydělejte si víc 

Také si lze více přivydělat. Přivýdělek je vhodný například těm lidem, kteří nemají nárok na podporu v nezaměstnanosti, na druhou stranu se jim nedaří najít práci na hlavní pracovní poměr.