Stavební spoření je zase velkým hitem. Proč je tak oblíbené?

Stavební spoření je zase velkým hitem

Češi začínají čím dál více investovat. Konečně totiž pochopili, že když budou spořit pod polštář, jejich úspory nijak nenabydou. Někteří jsou sice odvážliví a investují do výhodnějších, avšak riskantních investic, jiní zůstávají nohama pevně na zemi a investují jen do toho, co pro ně není velkým rizikem. Pokud totiž lidé musí zabezpečit rodinu, je jen chvályhodné, že neinvestují všechno, co mají. Mezi nejčastějšími investicemi opatrných investorů najdeme zejména zlato, ale také stavební spoření, které opět nabývá na své síle.

O stavebním spoření se toho za poslední měsíce napsalo hodně. Jednu dobu se psalo o tom, jak nevýhodné spoření to je. Jenže za poslední měsíce se toho opět tolik změnilo! Najednou je stavební spoření atraktivnější než kdy jindy, ale co za to může? Co může za nenadálý úspěch stavebního spoření, které ještě donedávna bylo pomlouváno za každým rohem?

Mohou za to úvěry i zhodnocení vkladů

Ještě donedávna se tvrdilo, že stavební spoření je na ústupu. Nyní se však ukázal opak. Opět se o stavební spoření zvedá zájem, konkrétně se zvedá zájem nejen o samotné spoření, ale také o úvěry. Po dlouhých osmi letech se tedy těší oblibě i překlenovací úvěry, které byly dlouhodobě na ústupu. Podle všeho za ústup mohly snižující se úrokové sazby hypotečních úvěrů, ale jelikož je na hypotečním trhu situace taková, jaká je, o překlenovací úvěry roste zájem.

Teprve vloni došlo k obrovskému nárůstu objemu poskytnutých zmiňovaných úvěrů. A dnes se podle dostupných statistik půjčilo už více jak 250 miliard korun.

A jak je to se stavebním spořením?

Co se týče samostatného stavebního spoření, každý rok přibývá kolem půl milionu nových smluv. Zejména loňský rok byl pro stavební spoření úspěšný a nyní se předpokládá, že letošní rok bude ještě lepší. Letos by měl počet smluv podle odhadů narůst o sedmnáct procent.