Spoření se vyplatí. Ale jak začít?

Spoření se vyplatí. Ale jak začít?

Jak spravovat své finance? Pokud se chcete naučit hospodařit se svými financemi, pokud se chcete naučit tomu, že budete finančně gramotní, měli byste si ze všeho nejdříve zjistit, kolik vlastně měsíčně utrácíte. Kromě jiného byste si také měli sestavit jistý finanční rozpočet, díky kterému se vám bude lépe spořit. Mnozí lidé si říkají, že spoření nepotřebují, že spoření je pro hlupáky, ale pravdou je, že když má člověk nějaké peníze navíc, rázem je rád, že je má, když přijde neočekávaná situace. Naspořené peníze se hodí nejen v situacích, kdy ztratíte práci nebo dlouhodobě onemocníte. Naspořené peníze se vám hodí i v jiných situacích. Otázkou ale je, jak případně se spořením začít.  

Odkládejte si na spoření 

Člověk by měl začít odkládat ze svého příjmu. Neodkládejte si však tak vysoké sumy, které vás omezí ve vašem každodenním životě. Podle expertů plně stačí, když si budete odkládat deset až patnáct procent z vašeho příjmu. To plně postačí. Opravdu je důležité si odkládat tolik, kolik vám během měsíce nebude chybět.  

Krizový fond už máte? 

Dalším krokem, který vede k naspoření financí, jsou krizové fondy, které je dobré si zřídit. Jedná se o spoření, které je vám k dispozici, když přijde neočekávaná událost. Krizový fond je připraven na potopy, ztrátu zaměstnání, opravu střechy, která teče.  

Pokud budete mít takzvaný krizový fond, rázem se snadněji vyhnete zadlužení a také úrokům, k nimž byste se obvykle sehnuli, pokud by došla jakákoli neočekávaná situace.  

Spořte si na důchod 

V souvislosti se spořením je dobré zmínit i spoření na důchod. Stát vám opravdu nebude dávat tolik, kolik by vám stačilo. Začněte si proto spořit na důchod, to by mělo být vaší prioritou. Ve stáří vám totiž nikdo na nic nepůjčí, a tak je dobré se na tuto situaci připravit.