Nízké platy a aktuální nedostatek lidí – co vše sužuje ČR?

co sužuje ČR

Česká ekonomika je na svém vzrůstu. Dokonce se její další růst očekává, ale co se týče podnikání v České republice – není to zrovna velká radost. Nezaměstnanost sice klesla, ale to díky sezonním pracím, které se opět dostaly do kurzu tehdy, kdy se nám začalo venku mírně oteplovat. Zaměstnanci se nabrali relativně ihned. Podniky se však aktuálně potýkají s nedostatkem lidí, protože právě díky nedostatku lidí se dostávají do červených čísel. Zaměstnavatelé si zkouší udržet své zaměstnance například zvyšováním platů nebo ji přidávají řadu benefitů, o nichž ví, že by jim udělaly radost. Jenže získávat nové zaměstnance je trochu obtížnější, než si udržet ty stávající.

Na trhu s pracovní sílou se vyskytuje minimální množství těch, kteří se potřebují. V poslední době chybí zaměstnanci především v oblasti automobilového průmyslu, protože tam jich chybí hned několik tisíc a tento počet se zvyšuje nemístně rychle. Také se hledají zaměstnanci do výrobního průmyslu, kde se hledají především montážní dělníci, ale i těch je kupodivu velmi málo. Zaměstnavatelé se tak snaží tuto situaci řešit různě. Většinou se uchýlí k tomu, že si koupí řadu strojů, které budou alespoň na chvilku tím jediným držadlem, který zajistí, že se nebude muset výroba snížit, protože to by bylo pro podnik navíc s ojediněle vysokými náklady smrtící.

Mnoho podniků krachuje

Jenže řada podniků, ať už zkouší, co chce, se bohužel stále nemůže dostat z tohoto problému, který bohužel sužuje celou Českou republiku. Řada podniků nemá ani dostatečné náklady, které by mohla vynaložit do strojů, proto se už delší dobu ocitají v červených číslech a jejich ztráta se bohužel stále prohlubuje. Ostatně takové ztráty nejde udržovat donekonečna, proto se není čemu divit, když i ty největší společnosti pomalu krachují. Pokud však někdo krachne a propustí řadu lidí, ostatní společnosti po takové dávce pracovní síly doslova skočí a už se jich nepustí.