Jak se daní štěstí? Tu otázku si pokládá každý, kdo touží vyhrát v loterii nebo v Sazce. V současné době je to sice hazard, ale jedná se o hazard, který mnohým nevadí. Někteří z nás si sází pravidelně, jiní zkouší své štěstí tak, že si jednou měsíčně vyplní v sázence jeden jediný sloupec za čtyřicet korun a podají ho pokladní. I v jednom jediném sloupci je možné vyhrát miliony korun, i díky jednomu jedinému sloupci je možné změnit svůj život. Jenže co když se to stane? Co když opravdu vyhrajeme ve Sportce? Jak je to s daněmi?
Zejména podnikatelé, kteří pravidelně či nepravidelně zkouší své štěstí v loteriích, se obávají dne, po kterém tak touží, a sice jak je to s daněmi. Musí si výhru v loterii započítat jako další položku do daňového přiznání nebo ji do daňového přiznání započítávat nemusí?
Věděli jste, že…?
Věděli jste, že v České republice jsou veškeré výhry z loterií, sázek a také z podobných her osvobozeny od daní z příjmů? Nemusíte je tedy uvádět v daňovém přiznání. Na štěstí a náhodu se tedy nedoplácí, tedy platí to jen v případě, že výhra putuje k fyzické osobě. Právě výhra z hazardu je od daně z příjmů fyzických osob osvobozena.
Jenže to neplatí vždycky. Musí se splnit dvě pravidla, a sice že jste výhru získali za pomoci náhody nebo štěstí a že původní vklad byl čistě z vašich příjmů a návratnost vkladu nebyla nijak zaručena.
Obecně lze tedy říct, že pokud hazardujete, je případná výhra osvobozena od daní. Výhry s rozumí v tombole, v loterii, ve výherních hracích přístrojích, v sázkových hrách, které jsou podmíněné sportovním utkáním, dále také výhry v kurzových a dostihových sázkách, výhry v sázkových hrách v kasinu či v elektronických sázkách.
V několika případech však daň platíte
Existují ale případy, kdy daň platit musíte, a to konkrétně tehdy, kdy soutěžíte. Jestliže jste vyhráli v soutěži, která funguje na základě povolení, jež bylo vydáno mimo Evropskou unii, v takovém případě musíte výhru zdanit.