I děti můžete naučit hospodařit s penězi. Prozradíme, jak na to

I děti můžete naučit hospodařit s penězi. Prozradíme, jak na to

Máte pocit, že vaše děti neví, jakou cenu mají peníze? Mají pocit, že peníze padají z nebe nebo že je dokonce doma tisknete ve spíži? Je třeba naučit děti zavčasu takzvané finanční gramotnosti. Jen tak si děti budou včas uvědomovat, jakou cenu mají peníze, nebudou z nich rozmazlené děti, které později nebudou chtít chodit do práce, protože si budou myslet, že jim všechno uhradíte. Pokud máte doma děti, co je naučit zodpovědnosti právě nyní? Naučte je hospodařit s penězi s pomocí několika ověřených tipů.  

Mnozí rodiče si neustále dokola stěžují, že děti utrácí. Jenže to, jak se děti chovají k penězům, je odraz toho, co je rodiče naučili. Pokud jim už v dětství nevštěpovali do hlavy to, že peníze se pracně vydělávají, pokud je neučili hospodařit s penězi, nemůžete jako rodiče očekávat, že si budou peníze dávat stranou.  

V současné době rodiče neumí sami dobře hospodařit s penězi, jejich zvyky či spíše zlozvyky pak odkoukávají právě děti. Sedněte si proto s nimi na chvilku a naučte je s pomocí triků a tipů, jak s penězi hospodařit.  

Naučte děti dělat kompromisy 

Dát dítěti kapesné je skvělé, pokud však dítě přijde s tím, že chce kapesné zvýšit, vykoumejte společně kompromis. Nechte si nejdříve popsat důvody, proč dítě touží po vyšším kapesném, případně najděte kompromis. Dítě opět poučte o tom, že nemůže mít všechno, co si přeje, ale že si může několik vysněných věcí koupit, pokud bude s kapesným hospodařit dobře a bude si stranou něco odkládat.  

Dítě informujte o spoření 

I když se to zdá být hloupé, informovat dítě už v brzkém věku o spoření, není to tak hloupé, jak se na první pohled zdá. Informujte děti o tom, že je dobré šetřit, že mnohdy úspory mohou zachránit krk. Navíc díky spoření je možné si koupit vysněnou hračku, kterou rodiče odmítají koupit. Dítě si navíc bude třeba hračky vážit daleko víc, pokud si na ni bude muset našetřit.