Dluhy a Češi – proč je nesplácíme včas?

Splácení dluhů

V poslední době se všechno točí kolem hypoték, které jsou dneska skutečně nevýhodné. Hypotéku dneska nedostane nikdo, kdo patří do střední třídy, ale to už určitě moc dobře víte. Je to z toho důvodu, že se do všeho vložila Česká národní banka. Nemůžeme se však divit tomu, že se podmínky skutečně zpřísnily – zpřísnily se na popud toho, že nesplácíme své úvěry. Do jisté míry tedy my můžeme za to, že jsou podmínky hypotéky tak přísné, jaké nyní jsou. Jestli nevěříte, v tomto článku vás přesvědčíme. Nyní se totiž ukázalo, že skutečně dva z pěti dlužníků nesplácí své dluhy včas, a to záměrně!

Někdy si potřebuje půjčit zkrátka každý. Většinou si půjčujeme proto, že náš plat není tak vysoký, jak bychom potřebovali, jindy si jsme nuceni půjčit proto, že přijdeme o práci nebo proto, že marodíme, tudíž není peněz tolik, kolik bychom potřebovali. Nicméně ať už si půjčíme z jakéhokoliv důvodu, není tu důvod, abychom půjčky nespláceli.

Bohužel v poslední době se ukázalo, že platební morálka Čechů je až žalostná.

Jak dlouhé je zpoždění?

Možná si říkáte, že dva z pěti není moc, ale bankám to stačí. Dva z pěti skutečně splácí své dluhy se zpožděním, které je někdy dlouhé až čtrnáct dnů. Čtyřicet procent z těchto dlužníků platí se zpožděním záměrně, což je doslova neomluvitelné.

Česko na tom není nejhůř

Kupodivu je v některých státech platební morálka ještě horší, a to konkrétně v Rumunsku, kde záměrně neplatí své dluhy až polovina zákazníků (zhruba 61 procent). Podobně jsou na tom i ve Velké Británii, kde se jedná o 59 procent. Naopak nejlepšími a nezodpovědnějšími obyvateli jsou Němci, u nichž neplatí včas jenom deset procent obyvatel.

Proč neplatíme dluhy včas?

Nejčastějším důvodem je to, že jsme na dluhy zkrátka zapomněli, ale tento důvod je jasnou, čistou výmluvou. To, že se zapomnělo, u nás tvrdí zhruba dvě pětiny spotřebitelů a zákazníků.