Co je to dluhová past?

Co je to dluhová past?

Půjčky jsou dnes něco, co nás láká. Když si chceme koupit konkrétní věc, ale nemáme na ni, zkrátka se necháváme zlákat půjčkami a žádáme o ně. Bohužel mnozí v půjčkách vidí jediné řešení a jedinou možnost, jak si konkrétní věc koupit. Berou si více půjček, než jsou ochotni splácet, a tak se rázem dostávají do jakési dluhové pasti, ze které není snadné se dostat ven. V případě, že jste se s tímto termínem či pojmem setkali naprosto poprvé, prozradíme vám, co to ta dluhová past tedy je.  

Co je to dluhová past? 

Pokud hovoříme o dluhové pasti nebo také o dluhové spirále, hovoříme o něčem, co nelze přesně definovat, co nemá přesnou definici. Mluvíme o situaci, kdy dlužník není schopen splácet všechny své závazky. Zároveň také mluvíme o situaci, kdy mu neustále narůstá penále u starých dluhů, které se rozhoduje splácet úvěry novými. Dluhovou pastí lze také označit situaci, v níž si člověk bere nové půjčky za horších a horších podmínek jenom proto, aby splatil úvěry, které jsou staršího data. Taktéž tak lze označit okamžik, když vznikají dluhy i za služby, jako jsou poplatky za telefon nebo domácnost, jelikož na úhradu těchto závazků nezbývají žádné peníze.  

Do dluhové pasti se člověk může dostat kdykoliv 

Možná si říkáte, že se do dluhové pasti nemůžete dostat, jelikož všechno pečlivě splácíte v termínu. Jenže pravdou je, že se do dluhové pasti může člověk dostat jenom tak, že neuhradí jednu jedinou pokutu za parkování, na kterou třeba zapomněl, jelikož měl plnou hlavu starostí.  

Jak ale bylo zmíněno, nejčastějším důvodem, proč lidé upadají do dluhových pastí, je jejich neschopnost splácet své závazky. To posléze vede třeba k exekucím, která člověka přepadne doma jenom proto, že se naskočil dluh na sociálním nebo zdravotním pojištění či že naskočil dluh u telefonních operátorů.