Co dělat, abyste získali hypotéku i jako OSVČ

Co dělat, abyste získali hypotéku i jako OSVČ

Získat hypotéku jako osoba samostatně výdělečně činná čili jako OSVČ není nic snadného. V současné době se mezi námi najde řada menších živnostníků, kteří zklamaní odcházeli z banky domů, protože jim hypotéka byla zamítnuta. Hlavním problémem u osob samostatně výdělečně činných je to, že většina z nich uplatňuje výdaje procentem z příjmu. Daňový základ se tak velice krásně snižuje, ale bohužel od nízkého daňového základu pak banka počítá vaše příjmy. Tudíž i když vyděláváte třeba přes čtyřicet tisíc korun měsíčně, banka vám přesto uznává jenom třináct. To je zkrátka suma, která vznikne z daňového základu po odečtení všeho, co se odečíst má.  

Pokud však chcete zkusit požádat o hypotéku, nevzdávejte to předem. Každý člověk by to měl zkusit, protože každá banka k hypotékám přistupuje trochu jinak. Zatímco některé počítají prokazatelné příjmy z daňového základu, jiné počítají prokazatelné příjmy z obratu.  

Raději jděte do hypotéky dva 

Jestliže chcete zvýšit pravděpodobnost toho, že odejdete z banky se schváleným hypotečním úvěrem, vyplatí se jít do toho v několika lidech. Je dobré si tedy takzvaně přibrat společníka, respektive spolužadatele, který bude nést naprosto stejnou odpovědnost, jakou nesete vy. Standardně se jedná o manžela nebo manželku, případně o partnera nebo partnerku.  

Tipy, které oceníte jako OSVČ při žádosti o hypotéku 

Jakožto OSVČ byste se neměli snažit záměrně měnit daňová přiznání z uplynutých let. Nejen, že by na to banka přišla, ale také by to bylo považováno za podvod. Kromě toho doporučujeme zajistit si poklady i o dalších příjmech, a to například z pronájmu, pokud tedy takové příjmy jsou.  

V ideálním případě si připravte i doklad o takzvané bezdlužnosti vůči finančnímu úřadu a také mějte k dispozici doklad o délce podnikání.