Češi a finance. Výplaty prý stačí, ale přežívají stěží

Češi a finance

Zaměstnanecká krize konečně donutila mnohé firmy k tomu, aby začaly přidávat na výplatních páskách. Mnozí Češi se tak konečně nemusí stydět za své výplaty. Někteří se s nimi dokonce chlubí a dávají tak najevo, jak skvěle se mají. Když přišlo na zvyšování platů, člověk by řekl, že se lidé umoudří a že budou šetřit. Jenže ono se to nestalo. Místo šetření přišla obrovská vlna utrácení a lidé se ocitli na naprosto stejné úrovni, jako před zvyšováním výplat. Nyní však už nemohou nic říct a raději tvrdí, že jsou s výplatami spokojeni.

Nedávný průzkum však ukázal, že i když se Češi chlubí svými výplatami a ukazují, jak skvěle se mají, nemají se tak skvěle, jak tvrdí. Mnohé rodiny i přes vyšší výplaty přežívají ze dne na den, takzvaně od výplaty k výplatě.

Konkrétní čísla

Nedávné průzkumy ukázaly, že čtyři z pěti Čechů jsou spokojeni se svou finanční situací. Vnímají ji dokonce mnohem lépe než před rokem, kdy se podobných průzkumů také dělalo víc než dost. Bohužel i když je většina Čechů spokojena se svým platem, každý desátý z nás jen stěží přežije do další výplaty.

Díky takovým výsledkům jsou v pozoru zejména finanční poradci, kteří doufají, že se lidé přijdou poradit. Lidé jsou však tvrdohlaví a raději přežívají od výplaty k výplatě, než aby se rozhodli svou finanční situaci zlepšit.

Ženy přistupují k financím kritičtěji

Pokud bychom se měli zaměřit na ženy a muže, řekli bychom, že ženy jsou mnohem kritičtější, pokud jde o peníze. Zatímco pánové utrácí hlava nehlava a mnohdy si neuvědomují, jaké může mít utrácení důsledky, ženy k financím přistupují mnohem zodpovědněji a kritičtěji. Pokud mohou, ušetří a uspoří peníze stranou.

Z průzkumů lze také říct, kolik lidí svou domácnost považuje za chudou a kolik nikoli. Z průzkumů vyplývá, že až dvě pětiny domácností označily svou domácnost za chudou nebo dokonce velice chudou.